menuordersearch
oumghandisheh.ir

اهمیت حسابداری در شرکت های هوایی

مشاهده سبد خرید

تومان
googlefacebookinstagramlinkedintelegramgoogle
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
دوشنبه پانزدهم آبان ۹۶
(0)
(0)
اهمیت حسابداری در شرکت های هوایی
نقش و اهمیت حسابداری در شرکت‌های هواپیمایی

به مانند تمام صنعت‌های مختلف دیگر، حسابداری نقش مهم و اساسی در صنعت خطوط هوایی ایفا میکند. حسابداری مدیران و کارکنان عادی را قادر می‌سازد تا تصمیماتی آگاهانه اتخاذ کنند، تصمیماتی که نه تنها سرمایه‌گذاری‌های شخصی، بلکه کل مجموعه‌ی شرکت‌ها و صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی از نقش‌های حسابداری شامل موارد زیر می‌شود:
حسابداری تمام داده‌های کمیتی مورد نیاز شخص برای رسیدن به اهداف گفته شده را مهیا می‌کند. در حسابداری، دو زیر شاخه‌ی مهم و اصلی وجود دارند: حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی. حسابداری شرکت‌های هواپیمایی دارای اصول و پایه‌های مشابه حسابداری در دیگر صنایع می‌باشد، با این حال، شرکت‌های هواپیمایی نیازمند اطلاعات بیشتری برای کاربران درون و خارج از سازمان هستند. علاوه بر این، در مقایسه با دیگر صنایع، صنعت شرکت‌های هواپیمایی در ایالات متحده آمریکا طبق قانون موظف به افشاء و ارائه‌ی مقادیر قابل توجهی از اطلاعات هستند. در نتیجه برای شرکت‌های هواپیمایی معقول به نظر می‌رسد که با استفاده از این اطلاعات داده‌های خود را مفید‌تر کنند. این مجموعه‌ی اطلاعات عمومی در دسترس، هم برای مدیران و هم برای سرمایه گذاران از اهمیت چشم‌گیر و بسزایی برخوردار هستند. برای مثال شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند با استفاده از این داده‌ها، هزینه و مخارج یک صندلی در یک هواپیمای خاص را در طی یک پرواز مشخص تعیین کنند. این کار به شرکت هواپیمایی اجازه میدهد تا تأثیر تغییرات قیمت روی محصولات شان (که در اینجا صندلی هواپیما می‌باشد) را با دقت بررسی و اندازه‌گیری کنند. همچنین با توجه به انتشار کامل داده‌ها و اطلاعات، شرکت‌های هواپیمایی میتوانند به راحتی عملکرد خود در مقابل رقبای شان را سنجیده و محک بزنند. اکثر اطلاعاتی که شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌دهند در وبسایت‌های دولتی مثل www.bts.govدر دسترس می‌باشند. با این حال، این داده‌ها تا زمانی که به شکل داده‌ی خام باشند ارزش چندانی ندارند، چرا که استفاده و بکارگیری اینگونه اطلاعات سخت و دشوار بوده و نیازمند تجزیه و تحلیل سنگین و گسترده‌ای هستند. برخی از شرکت‌ها نیاز روز افزون به داده‌های به روز و دقیق که ارزش بالاتری دارند را درک کرده، و داده‌ها را به نحوی ارائه میکنند که مدیران و سرمایه‌گذاران بتوانند به راحتی و به نحو مطلوب از آن‌ها استفاده کنند.
به‌طور معمول در هر شرکتی دو بخش اصلی حسابداری حضور دارند: حسابدار کنترل کننده و حسابدار خزانه‌دار. حسابدار کنترل کننده مسئول سازماندهی و کنترل مکانیزم‌های مالی شرکت، گزارش دهی مالی و رسیدگی و نظارت به سیستم حسابداری شرکت و همچنین هرگونه ممیزی داخلی روی دفتر‌های شرکت می‌باشد (سیگیل و شیم، 2005). در سوی دیگر، حسابدار خزانه دار مسئول دریافت و توزیع بودجه و سرمایه‌ی شرکت می‌باشد (داونس و گودمن، 2006). خزانه‌دار روی پرداخت‌های شرکت نظارت داشته، و در برخی شرکت‌ها مسئول محافظت و نگهداری ابزارهای مالی پولی و غیره (مانند دسته چک‌ها) می‌باشد. علاوه براین، خزانه‌دار مسئول حفظ بازار برای اوراق بهادار شرکت بوده، که شامل سهام و اوراق قرضه می‌باشد (داونس و گودمن، 2006).


 
جدول 1.2 مسئولیت‌های حسابدار کنترل کننده و خزانه‌دار
 
خزانه‌دارحسابدار کنترل کننده
برنامه‌ریزی مالیمدیر اجرایی ارشد حسابداری
مدیریت سرمایه‌ی کاریبرنامه‌ریزی و نظارت
تعیین سیاست‌های اعتباریگزارش دهی مالی
مدیریت سرمایه گذاری‌هامالیات‌ها
دریافت، نگهداری و توزیع بودجهتوسعه/ ممیزی سیستم حسابداری
توسعه‌ی بازارهای مورد نیاز برای اوراق بهادار شرکتحسابرسی داخلی
 حسابداری مالی

به‌طور کلی حسابداری دارای دو شاخه‌ی مختلف است: حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی. حسابداری مالی «زیر مجموعه ای از حسابداری است که روی آماده سازی صورت‌های مالی به منظور استفاده ذینفعان خارج سازمانی تمرکز دارد» (پورتر و ساویر، 2006). بر اساس این تعریف، حسابداری مالی بر آماده‌سازی آن دسته از صورت‌های مالی تمرکز دارد، که مربوط به افرادی است که در تعاملات و کارهای روزمره‌ی سازمان تداخل ندارند. از آنجا که این صورت‌ها برای افراد عادی (غیر مدیران) هستند، باید به شکلی تهیه و ارائه شوند که حتی اشخاصی که درک اولیه ای از سیستم حسابداری دارند، بتوانند بخوبی آن‌ها را فهمیده و درک کنند. در ایالات متحده‌ی آمریکا، صورت‌های مالی سازمان‌ها باید بر طبق اصول پذیرفته شده حسابداری ایالات متحده امریکا (‌U.S GAAPتهیه و تدوین شوند. این اصول و قواعد به افرادی که دانش اولیه‌ای از سیستم حسابداری دارند اجازه میدهد که اوضاع و شرایط مالی شرکت‌های مختلف در صنایع گوناگون را با دقت با هم مقایسه کنند. این اصول و استاندارد‌ها این اطمینان را به وجود میآورند که اطلاعات ثبت و ارائه شده، به خوبی قابل مقایسه باشند. این بدان معنی است که لازم است شرکت‌ها اطلاعات را طبق ضوابط خاصی ارائه دهند، تا بتوان دارایی‌های جاری یک شرکت را با دارایی‌های جاری شرکت دیگری مقایسه کرد. سر فصل‌های این گزارشات، مانند ترازنامه‌ها، صورت‌های سود و زیان، و صورت‌های جریان وجوه نقد در بخش‌های آینده به تفصیل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
حسابداری مالی همچنین شامل رسیدگی به دفاتر شرکت‌ها به منظور اطمینان یافتن از دقیق بودن شان می‌باشد. این رسیدگی و ممیزی به معنی بررسی بی‌طرفانه دفاتر و رقم‌های مربوط به صورت‌های مالی شرکت، به منظور اطمینان یافتن از دقت و درستی آن‌ها می‌باشد. این ممیزی‌ها و رسیدگی‌ها را می‌توان توسط کارکنان داخلی خود شرکت، یا توسط سازمان‌های مستقل، مانند موسسات ارائه دهنده‌ی خدمات حسابداری، انجام داد. به‌طور معمول ممیزی و رسیدگی داخلی توسط گردانندگان خود سازمان هدایت می‌شود. عطف به قانون Sarbanes-Oxley، حسابرسی داخلی مهمتر از فرآیند حسابداری بوده که سعی در متصل کردن و همراستا کردن زمان ارزشمند و تلاش‌های گردانندگان و کارمندان تحت نظر آن‌ها را دارد. حسابرسی خارج از سازمان عموما توسط یک حسابرس مستقل و بیرون از سازمان انجام می‌پذیرد. یک حسابرس بیرونی، که [1]CPA یا حسابرس معتبر عمومی نامیده میشود، شخصی است که صلاحیت و توانایی تهیه کردن یک گزارش حسابرسی را دارد. این حسابرس مستقل نظر خود را در مورد اعتبار صورت‌های مالی سازمان ارائه می‌کند، با این حال؛ نمی‌توان گزارش وی را به عنوان گواهی و مجوزی در تأیید صورت‌های مالی یا سوابق حسابداری شرکت در نظر گرفت. حسابرسان صورت‌های مالی، چه درونی و چه بیرونی، دارای اهمیت بسیار بالایی برای شرکت‌ها می‌باشند. سرمایه‌گذارانی مانند بانک‌ها یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی باید قادر باشند تا به آنچه که در صورت‌های مالی یک شرکت ارائه شده است اعتماد کنند، و بتوانند بر مبنای این اعتماد تصمیماتی مرتبط با سرمایه‌گذاری کردن یا نکردن در شرکت را اتخاذ نمایند. در صورت فقدان صورت‌های مالی دقیق و شفاف، سرمایه‌گذاران اطلاعات ضروری و لازم برای اخذ تصمیم مالی قاطع یک شرکت را نخواهند داشت.
حسابداری مدیریتی
پورتر (2006)، حسابداری مدیریتی را به عنوان «شاخه ای از حسابداری که تمرکز خود را روی ارائه‌ی اطلاعات به مدیران، به قصد تسهیل برنامه‌ریزی و کنترل می‌باشد» معرفی و تعریف میکند. حسابداری مدیریتی با مهیا کردن صورت‌هایی سرو کار دارد که مورد استفاده‌ی «افراد درون سازمانی» شرکت قرار می‌گیرند، که در واقع این کار به معنی مهیا سازی صورت‌ها برای مدیران می‌باشد. این صورت‌ها را می‌توان به عنوان ابزاری برای نیاز‌های فردی مدیران در نظر گرفت. با کمک این صورت‌ها، مدیران قادر خواهند بود هرگونه اطلاعاتی که شرکت متمایل به بررسی و پیگیری آن باشد را ارائه دهند. همان‌طور که می‌توان از تعریف فوق نتیجه گرفت، همواره آزادی و اختیار عمل قابل توجهی در طراحی و ترسیم چنین صورت‌هایی، وجود دارد، چرا که مدیران شرکت‌های گوناگون، اهداف مختلفی را طراحی و دنبال می‌کنند. هیچگونه اصول پذیرفته شده حسابداری[2] از پیش تعیین شده‌ای برای صورت‌های حسابداری مدیریتی وجود ندارد، و چنین صورت‌هایی را به عنوان مقیاس‌های مالی غیر اصولی[3] در نظر می‌گیرند. جدول 2.2 تفاوت‌ها و شباهت‌های بین حسابداری مدیریتی و حسابداری مالی را بررسی و مقایسه می‌کند.
جدول 2.2 مقایسه‌ی بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی

 
تفاوت‌هاحسابداری مالیحسابداری مدیریتی
مخاطب مورد نظرکاربران بیرونی
·سهامداران
·بستانکاران (وام دهندگان)
·بانک‌ها
·موسسات مالی
·سرمایه گذاران بالقوه
کاربران داخلی
·هیئت‌های اجرایی
·مدیران
خط مشی دنبال شدهرعایت کردن اصول پذیرفته شده‌ی حسابداری GAAPبر اساس نیاز‌های فردی مدیران
اهدافبه سهامداران اجازه می‌دهد تا بتوانند عملکرد شرکت‌ها را مقایسه کنند.به مدیران اجازه می‌دهد تا بخش‌های خاص مد نظر خود را، آنگونه که می‌خواهند، بررسی و بازبینی کنند.
منبع اطلاعاتیصرفا بر مبنای داده‌های تاریخی می‌باشدمی‌توانند از نسبت‌های منتشر شده استفاده کند و صرفاً وابسته به تاریخچه‌ی عملکرد‌ها نیست

 
تفاوت‌های موجود در حسابداری شرکت‌های هواپیمایی
با توجه به صنعت خاصی که شرکت‌های هواپیمایی در آن به کار و رقابت می‌پردازند، حسابداری شرکت‌های هواپیمایی به نحوی با حسابداری در صنایع سنتی متفاوت میباشد. نه تنها خود این صنعت، صنعتی خاص و متمایز است، بلکه خدماتی که توسط شرکت‌های هوایی ارائه میشوند نیز، تفاوت‌های متعددی مانند بازار هدف، منطقه یا مناطق تحت پوشش، سطح مورد نظر اعتبار و شهرت، و موارد دیگر را شامل میشوند. علاوه بر این، سطح بالای دخالت دولت‌ها در صنعت هوایی از دیرباز تا به امروز تأثیرات ادامه دار خود را حفظ کرده است که شامل تاثیر روی حسابداری در این صنعت هم میشود. به منظور ارائه‌ی تعریفی دقیق و مشخص از حسابداری در صنعت هوایی، لازم است به انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی[4]، یاتا، مراجعه کنیم. با توجه به توضیحات این انجمن، هدف از حسابدار درآمد خطوط هوایی "اداره کردن کنترل، گزارش دهی، استفاده و حسابرسی بلیط‌ها، اضافه بار و دیگر اسناد قابل محاسبه میباشد. در اجرای این کار باید دقت و انعطاف لازم مد نظر قرار گیرد، تا حداکثر بازدهی در رسیدگی به اطلاعات بلیط‌ها، و مقادیر دقیق فاکتور‌ها بدست آید. این نوع حسابداری باید تمام تبادلات مالی را اعتبار سنجی کند و امکان بازیابی مواردی که در آنها خطا رخ داده است را نیز تأمین نماید."
ممکن است این تعریف، تعریفی سنگین و حجیم به نظر بیاید، اما بطور‌کلی هدف اصلی از حسابداری در یک شرکت هواپیمایی، ردیابی کردن دقیق و مؤثر تمام عملکرد‌ها و مبادلات مالی شرکت می‌باشد. چنین کاری باعث می‌شود اطلاعاتی بدست سهامداران و مدیران برسد که هم دقیق و هم مرتبط با موضوع مد نظرشان می‌باشد. برخی از مواردی که ممکن است در حسابداری شرکت‌های هوایی مشکل‌زا باشند، شامل تجارت‌های بین‌المللی و مسائل ارزی، بدهی بوجود آمده از درآمد‌هایی که هنوز بدست نیامده‌اند، و در معرض ریسک قرار گرفتن سرمایه می‌باشد. در ادامه‌ی این فصل به بررسی و تحلیل هریک از این مسائل و مشکلات مرتبط با حسابداری در شرکت‌های هواپیمایی خواهیم پرداخت.
تجارت بین المللی و اتاق تهاتر یاتا
خدمات مفاصا حساب در یاتا که به اختصار ICS[5] نامیده می‌شود، بخشی در درون یاتا است که با مبادلات مستقیم شرکت هواپیمایی با شرکت هواپیمایی دیگر سرو کار دارد. همچنین اتاق تهاتر یاتا که ICH[6] نامیده می‌شود هم در زیر مجموعه‌ی این بخش قرار می‌گیرد. بر اساس توضیحات یاتا، هدف اتاق تهاتر یاتا "مهیا کردن وسیله‌ای برای منظم کردن تمام موارد محاسبه شده که از، یا به یک شرکت هوایی در هر نقطه از جهان ارسال می‌شود" می‌باشد. یاتا ادعا میکند که این بخش در هر سال مبلغ 40 میلیارد دلار آمریکا را که در مبادلات رد و بدل شده است، برای اعضای شرکت کننده در این سرویس، شفاف سازی می‌کند. این سرویس توسط بیش از 450 شرکت در سراسر جهان، و به طور میانگین توسط 350 شرکت هواپیمایی به صورت ماهانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین خدمات مفاصا حساب یاتا، در حقیقت "زمین مشترکی" را مهیا می‌کند، که شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند در آن به تجارت و مبادله با یکدیگر بپردازند. این خدمات به مهیا سازی محیطی نسبتا امن و مطمئن می‌پردازد، و همزمان هزینه‌ها را کاهش داده، و فضایی با ریسک بسیار کم برای تجارت شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌کنند. مثال‌هایی که در ادامه میایند، به خوبی به تشریح و شفاف سازی عملکرد اتاق تهاتر یاتا می‌پردازند.
فرض کنید که شرکت هواپیمایی بریتانیا (British Airways) و شرکت هواپیمایی امارات (Emirate Airways) اقدام به خرید صندلی‌هایی در پرواز‌های یکدیگر، بر اساس یک توافق نامه‌ی کد مشترک (code – share agreement) میکنند. این مبادله‌ی مالی ابتدا به اتاق تهاتر یاتا می‌رود، و سپس به خود شرکت‌های هواپیمایی ارسال می‌شود. این کار باعث کاهش هزینه‌های کلی مرتبط با این مبادله‌ی مالی می‌شود و خطر ریسک موجود برای هر دو شرکت را کاهش می‌دهد. شکل 1.2 به توصیف بیشتر این موقعیت می‌پردازد. خطوط تکی در این شکل نشان دهنده‌ی مبادله‌ای است که در آن شرکت هواپیمایی بریتانیا اقدام به انتقال ارز به شرکت هواپیمایی امارات می‌کند، و خطوط نقطه چین، برعکس این وضعیت را نشان می‌دهند.
اتخاذ چنین روشی به شرکت‌های هوایی اجازه می‌دهد تا وقتی وارد موقعیتی می‌شوند که مقدار ریسک مالی بالایی در آن وجود دارد، بتوانند این ریسک و خطر را به میزان بالایی کاهش دهند. با بکارگیری این سرویس، شرکت‌های هواپیمایی مقدار ریسکی که در معرض آن هستند را کاهش می‌دهند و همچنین بازده و اثر گذاری خود را بالا می‌برند. دلیل این امر این است که، زمانی که اتاق تهاتر یاتا انجام چنین مبادله‌ای را به عهده می‌گیرد، این تضمین وجود خواهد داشت که انتقال و مبادله به شکل کامل و صحیح صورت خواهد گرفت. همه‌ی طرف‌ها از همکاری با اتاق تهاتر یاتا سود خواهند برد، زیرا این کار باعث حذف هزینه‌های مرتبط با بکارگیری یک یا چند کارمند برای انجام انتقالات و مبادلات در هر شرکت خواهد شد.
 


 

 
[1]. Certificated Public Accountant
[2]. GAAP
[3]. Non-GAAP
[4]. International Air Transport Association, IATA
[5]. IATA Clearing Services
[6]. IATA Clearing House

 
 

بخشی از : کتاب مدیریت مالی در صنعت جهانگردی
اثر : دکتر داوود صادقی
telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
جستجو
logo-samandehi
شرکت سازنده