menuordersearch
oumghandisheh.ir

داعش چیست و چه میگوید ؟

مشاهده سبد خرید

تومان
googlefacebookinstagramlinkedintelegramgoogle
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
دوشنبه هشتم آبان ۹۶
(0)
(0)
داعش چیست و چه میگوید ؟
داعش چیست و چه میگوید ؟

داعش اصطلاحاً همان دولت اسلامی عراق و شام است که اختصاصاً داعش نامیده می‌شوند و این مجموعه تفکری است تکفیری که اصل و اساس اسلام را مورد تعرض قرار داده است. منظور از تکفیری عبارتی است که داعش مهر آن را به هرکسی که بخواهد و کوچک‌ترین مخالفتی با آیین و مرام و مسلک آن‌ها داشته باشد وارد نموده و او از باب ثواب و تقرب الهی به زم خویش سلاخی می‌کنند هرچند که در طول تاریخ اسلام این‌گونه گروه‌ها به‌وفور دیده می‌شوند[1] اما واقعیت آن است که پایه‌های این نوع تفکرات به سبب عدم برخورد از یک فرهنگ غنی و ریشه‌ای در مقابل حقیقت اسلام رنگ اضمحلال به خود می‌گیرد و در صفحه تاریخ غنی اسلام رفته‌رفته رنگ می‌بازد.
داعش خود را پیرو سنت و تقریرات پیامبر (ص) می‌داند و به همین سبب برای استقرار اسلام واقعی! وارد هر معرکه و کارزار گردیده است این گروه تکفیری قبل از اینکه یک گروهی جنگی یا اعتقادی باشد، به دنبال فراهم آوردن سازوکارهای اداری و حکومتی هستند این امر نشان می‌دهد که اولویت اول داعش‌ها اول ایجاد حکومت رانی است که قصد دارد با اشغال نمودن قسمت‌هایی از خاک عراق و سوریه رأس الخیمه یک دولت را برای خود فراهم آورند که در رأس آن نظام خلافت حاکمیت دارد تا به‌عنوان بالاترین مقام اداری و حکومتی به‌حکم رانی بپردازد آن‌ها برای ادامه روند مبارزات خود قصد کشورگشایی را دارند و بر اساس نقشه‌ای که نظامیان آن‌ها طراحی‌شده است اولین اقدام آن‌ها تجاوز و حمله به کشورهای عربی و اسلامی است که در همسایگی عراق و سوریه قرار دارند و این خود پدیده‌ای است که همواره آن را برای کشورهایی که داعش را حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند در حکم هشداری است که باید بدانند که روزی مارهای پرورش‌یافته را در آستین آن‌ها بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای جان و مال و دارایی آن‌ها را به یغما خواهند برد.

«دابق» تقلیدی نیم‌بند از «ارماگدون»

دابق، شهری بسیار کوچک در سوریه است. این شهر ازنظر نظامی جایگاه ویژه‌ای ندارد. بااین‌حال، نیروهای داعش، با سماجت فراوان و تحمل تلفات بسیار سنگین، آن را اشغال کردند و سپس به جشن و پای‌کوبی در آن پرداختند. دلیل این سماجت در اشغال دابق، ظاهراً حدیثی است که داعشی‌ها مدعی هستند ابوهریره از پیامبر اکرم (ص) نقل کرده و در کتاب «صحیح بخاری» از کتب مشهور حدیث اهل سنت، آمده است. طبق این حدیث که باید درباره صحت آن تحقیق کرد، پیش از قیامت، مسلمانان با کفار یا رومی‌ها که به‌زعم داعشی‌ها نیروهای ارتش سوریه هستند در دابق خواهند جنگید و باوجود تلفات سنگین، این شهر را متصرف خواهند شد. کسانی که از مسلمانان کشته می‌شوند، برترین شهدای اسلام هستند.
داعشی‌ها با استناد به همین حدیث ایده‌های «آرماگدونی» خود را توسعه داده‌اند، دیدگاه‌هایی که موردتوجه برخی از مسلمانان سنی مذهب، در مناطق مختلف دنیا، قرارگرفته است. آن‌ها برای خود پرچمی سیاه برگزیده‌اند. تقسیمات سیاسی آن‌ها، ولایت خرسان جایگاه مهمی دارد، چراکه برخی از احادیث از نقش این منطقه و مردم آن در آخرالزمان حکایت کرده است. آن‌ها در نخستین شماره نشریه دابق، از بازگشت «خلافت اسلامی» سخن گفته‌اند. خلیفه موردنظر آن‌ها، یعنی «ابوبکر البغدادی» با نسبت و پیشینه‌ای کاملاً مطابق با باورهای داعشی معرفی می‌شود. آن‌ها او را «هاشمی»، «رضوی»، «حسینی»، «قریشی» معرفی می‌کنند «البغدادی» نیز ظاهری مطابق با همین باورها دارد. او، در نخستین تصویر رسمی منتش شده، عمامه‌ای سیاه بر سر و عبایی سیاه، بر تن دارد.
دیدگاه داعش‌ها برای القای باشکوه بودن دولت خود، از تمام فاکتورهای خلافت‌های پیشین که مورداحترام اهل سنت بوده استفاده می‌کنند، از خلافت اموی گرفته تا عباسی و حتی عثمانی. آن‌ها تعبیر «امامت سیاسی» را در تفکراتشان جدی گرفته‌اند و این‌طور وانمود می‌کنند که برای آینده‌های دور نیز برنامه دارند. آن‌ها این تصویر را در میان مسلمانان اهل سنت تبلیغ و درواقع آن‌ها را به‌سوی نبرد نهایی دعوت می‌کنند. موضوعی که نباید به‌هیچ‌عنوان از کنار آن به‌سادگی و بدون تأمل عبور کنیم.
مقایسه‌ی طالبان و دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در یک امتداد:

  1. رهبری طالبان به‌طور سمی به عده فردی به نام سلاء محمد عمر ا روحانیون و طلاب مدارس دینی افغانستان بود که تحصیلات تکمیلی خود را در پاکستان به اتمام رساند. او که از مبارزین و مجاهدین قدیمی گروه‌های جهادی افغانستان محسوب می‌شود در کنار اساله بن‌لادن و حمایت‌های مالی او به رهبری طالبان پرداخته است.

اما هیچ‌گاه نام و تصویری از او پخش و مشاهده نشده او هرگز از ابتدای قیام اعلام تشکیل دولت و یا حکومت نکرد و به‌عنوان یک گروه جهادی بر پایه عقاید نخستین به مبارزه با دولت اسلامی و بانی به جنگ پرداخت و توانست قسمت‌های از خاک افغانستان را به اشغال خود درآورد.

  1. داعش و یا همان دولت اسلامی عراق و شام به‌طور رسمی توسط فردی بنام ابوبکر بغدادی رهبری می‌شود او که نام واقعی دیگری بنام عوائد ابراهیم دارد، برای خود القاب دیگری هم برگزیده است.

نام او که غالباً تحت عنوان خلیفه و یا ابوبکر بغدادی قریش حسین هاشمی برده می‌شود از افرادی است که در زندان گوانتانامو در بازداشت نیروهای آمریکایی قرار داشته است.
بعد از انجام مطالعاتی که از ناحیه کارشناسان سازمان سیا در خصوص وضعیت روحی و روانی او حاصل گردیده است از زنان آزاد و برای تصدی مسئولیت داعش مورد مشورت و لابی‌گری قرارمی‌گردد، او برخلاف رهبر طالبان اعلام حکومت و دولت اسلامی کرد نقطه اغراق این دو گزینه طالبان و داعش در این موضوع خلاصه می‌شود که رهبری طالبان تمام انرژی و قدرت خود را تحت عنوان یک نیروی جهادی صرف جنگ و پیکار با ستیزه جویان نموده است و کمتر به تشکیل کابینه و امور جاری دولت پرداخت.
درحالی‌که داعش بعد از اعلام جنگ نیمی از قدرت و توان خود را صرف امور جاری دولت خود خوانده خود کرد.
اما از چگونگی مواضع و رفتارهای داعش به‌راحتی استنباط می‌شود که آنان هیچ‌گونه اصولی را در تشکیل یک دولت اسلامی‌شده در ابتدایی‌ترین مسطح را هم نمی‌دانند و از صلاحیت و تعاملات اولیه کاملاً بی‌بهره‌اند و این مهم‌ترین نکته‌ای است که داعش در ادعای خود بنی بر خلافت و هدایت مسلمین جهان چگونه می‌خواهد زعیم یک حکومت اسلامی را در دنیای امروز بر عهده بگیرید. او در مواقعی در مقابل دوربین‌ها ایستاده است و با چهره واقعی خود به سؤالات خبرنگاران را پاسخ داده است.
اما نکته اشتراک دیگر این مطلب است که هر دو جریان اعم از طالبان و داعش که ادعای برپاشی یک دولت اسلامی را در ذهن خود داشتند و به‌عنوان خلیفه مسلمین خود را در رأس هرح قرار داده‌اند اما در بسیاری از موارد نشان داده‌اند که آن‌ها حتی ذره‌ای از آداب و علوم حکومتی را هم نمی‌دانند و با انتخاب این مسیر در مواضع دیپلماتیک قطعاً آن‌ها را دچار مشکل جهانی خواهد کرد، طالبان بعد از فتح قسمت‌های از افغانستان و کابل بدون رعایت هیچ‌گونه اصول جهانی و سیاسی مبادرت به کشتار نمایندگان سازمان‌های جهانی و دیپلماتیک کرد، درحالی‌که این‌یک اصول محکم و قابل‌اجرا در همه دولت‌ها و حکومت‌هاست که دیپلماتیک‌های یک کشور قابل کشتن نیستند طالبان با حمله به دفتر سازمان ملل متحد نجیب اله پادشاه سابق را که به آنجا پناهنده شده بود تیرباران کردند، خبرنگاران و گزارشگرهای زیادی از کشورهای مختلف مشغول انتقال اخبار بودند که در عرض تیرباران قرار گرفتند و به شکلی در مناطق تحت اشغال طالبان جان خود را از دست دادند، داعشان هم هرگز پایبند به هیچ‌گونه اصول و قانونی نوبده و نیستند.
ادعا کنندگان خلافت بر مسلمین جهان و اورای دولت اسلامی، اسیران خود را که غالباً از مردمان عادی هستند به جهت داشتن نام و القابی از امامان شیعه که در پست‌های ایست بازرسی در جاده‌ها و معابر عمومی به دام داعشیان می‌افتند بی‌رحمانه اعدام می‌کنند، بسیاری از اتباع کشورهای دیگر را زنده‌زنده می‌سوزانند و با سرهای بریده آن‌ها بازی فوتبال می‌کنند و یکی از سایت‌های اینترنتی داعش کاملاً مشهود است که چند خبرنگار انگلیسی را سربریده‌اند و خلبانان اسیر را در قفس‌های حیوانات وحشی با روغن داغ به آتش کشیده‌اند و این هم نوعی از رفتارهای مرعبان خلافت و اومرای دولت اسلامی داعش است که باید در ادوار مختلف تاریخ آن را به قضاوت گذاشت.

نگاهی به مرکز حکومت و پایتخت داعش

موصل پایتخت مرکز خلافت داعش، به‌عنوان پایتخت داعش ازجمله شهرهایی بود که توانست در تحقق فاکتورهای موردنیاز داعش نقش مؤثری را ایفا نماید. قیام داعش از موصل آغاز شد یکی از بزرگ‌ترین شهرهایی که بعد از بغداد برای مسئولین حکومتی حائز اهمیت است. شهری که ابوبکر بغدادی در آن به تحصیل علوم پرداخته است به‌عبارتی‌دیگر موصل زادگاه رهبری داعش هم می‌باشد.
موصل دارای دانشگاه‌های مهم کشور عراق است، آقای نوری مالکی که نخست‌وزیر شیعه و زمامدار حکومت عراق که توانست نقش راهبردی را در بحرانی‌ترین موقعیت کشور عراق ایفا نماید دریکی از دانشگاه‌های موصل فارغ‌التحصیل گردیده است. بانک بزرگ عراق که دلارهای نفتی عراق را در خود جای‌داده است.
در شهر موصل واقع گردیده که در اولین ساعات تهاجم داعش مورد سرقت قرار گرفت و به‌عنوان ذخایر مهم پولی توانست داعش را یکی از ثروتمندترین گروه‌های تروریستی معرفی نماید.
علاوه بر موصل استان‌های دیگری هم با توجه به خصوصیات اقلیمی و جمعیتی آن‌ها در موقعیت استقرار داعش مؤثر بوده‌اند، حضور تعداد بی‌شماری از فدایان صدام و مزدوران حکومت بعث عراق در این‌که مناطق زاییده شده‌اند و در حال حاضر در منطقه حضور دارند.
استان‌های النبار و صلاح‌الدین و شهرهای از قبیل فلوجه، بیجی، استان نینوا و قسمت‌هایی از سامرا ازجمله مراکزی هستند که در پشتیبانی از ستیزه جویان داعشی نقش فعالی را ایفا نموده‌اند علاوه بر آن این مناطق با توجه به خصوصیات فرهنگی و اقلیمی خود تا حدودی از عنایات دولت مرکزی محروم بوده و توجه کمتری به آنان شده است. از دیگر سو اکثریت فرماندهان ارشد صدام که دوره‌های نظامی لازم را آموخته‌اند و به جنگ‌های چریکی و خیابانی آشنایی لازم دارند در این مناطق متمرکزشده‌اند.
وجود جمعیت یکپارچه اهل سنت هم در این امر دخالت زیادی داشته است و این امکان را به وجود آورده تا داعشیان فریادهای خود را سر دهند، از سوی دیگر فرماندهان وقت نیروهای نظامی در خیانتی بی‌سابقه به دولت آقای نوری المالکی نخست‌وزیر وقت عراق ضربه سهمگینی را به کشور و مردم عراق وارد ساختند، وجود چند لشکر مکانیزه و تیپ‌های زرهی که در پادگان‌های موصل مستقر بودند در برابر داعش کوچک‌ترین مقاومتی از خود نشان نداده‌اند و درحالی‌که این خیانت عظیم و غیرقابل‌جبران سبب گردید تا داعشیان با در اختیار گرفتن مقادیر قابل‌توجهی از تسلیحات این یگان با اتومبیل‌های لوکس کولر دار خود وحشیانه بر پدال سرعت پای فشارند و قسمت‌های عظیمی از خاک کشور را به تسلط خود درآورند و این‌یکی از نقاط آغازین تجاوز داعش به کشور عراق بوده است.
متن این حدیث توسط داعشی‌ها این‌گونه نقل می‌شود: «لا تقوم الساعه حتی ینزل الروم بالاعماق او بدابق فیخرج الیهم جیش من المدینه، من خیار اهل الارض یومئذٍ، فاذا تصافوا قالت الروم: خلوبیننا و بین الذین سبقوا منا نقاتلهم، فیقول المسلمون: لا والله لا نخلی بینکم و بین اخواننا فیقاتلونهم فینهزم ثلث لا یتوب الله علیهم ابداً، ویقتل ثلث افضل الشهداء عندالله و یفتح الثلث لا یفتنون ابداً، فیفتحون قسطنطنیه فبینما هم یقتسمون الغنائم قد غلقوا سیوفهم بالزیتون اذ صاح فیهم الشیطان: ان المسیح قد خلفکم فی اهلیکم فیخرجون و ذلک باطل، فاذا جاءوا الشام خرج، فینما هم یعدون للقتال یسوون الصفوف اذ اقیمت الصلاه، فیتنزل عیسی بن مریم صلی الله علیه و سلم، فامهم، فاذا راه عدو الله ذاب کما یذوب الملح فی الماء فلو ترکه لذاب حتی یهلک، ولکنه یقتله الله بیده، فیریهم دمه فی حربته. »
درباره فعالیت و اندیشه‌های «زرقاوی» هنوز اطلاعات جامعی منتشرنشده است. بااین‌حال، خاطرات و یادداشت‌های برخی اعضای بلندپایه سیاء نشان می‌دهد که «زرقاوی» از همان ابتدا، در پی ایجاد یک گفتمان داخلی جدید در القاعده بوده است. این گفتمان جدید، اعتقاد به موضوع آخرالزمان و آینده‌گرایی مذهبی است. گفتمانی که بعدها توسط داعش به‌شدت موردتوجه قرار گرفت. شاید بتوان رویکرد شیعیان و حتی آمریکایی‌ها در موضوع وقایع آخرالزمانی و خلأ نسبی حاکم بر اندیشه‌های علمای اهل سنت را یکی از دلایل این رویکرد جدی فرض کرد. داعشی‌ها چنان موضوع آخرالزمان و احادیث معدود آن در منابع اهل سنت را جدی گرفته‌اند که نام ارگان رسمی آن‌ها «دابق» ریشه در همین اعتقادات جدید دارد.


 

[1] - در طول تاریخ حادثه کربلا بسیاری از اصحاب و مجاهدین سلاخی شدند و سرشان از بدنشان جدا شد.زید بن علی فرزند امام سجاد بعد از مثله شدن چندین روز به چوب آویخته بود و بدن ایشان خوراک طیور گردید.

 

بخشی از کتاب : نقد و بررسی آرا و جنایات داعش
اثر : حجت الله محمدی

telegraminstagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
جستجو
logo-samandehi
شرکت سازنده