خبرنامه سایت

جهت اطلاع از آخرین محصولات و تخفیفات سایت کلیک کنید

menuordersearch
oumghandisheh.ir

آموزش گام به گام باغبانی , زبیده سیری

مشاهده سبد خرید

تومان
linkedininstagraminstagramaparatlenzor
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
شناسنامه
سرشناسهزبیده سیری
عنوانآموزش گام به گام باغبانی
مشخصات نشر تهران - انتشارات نظری - 1394
مشخصات ظاهری160 صفحه
شابک 9786002893840
موضوع باغبانی - کسب وکار
شماره کتابشناسی ملی 4162391
معرفی کوتاه

امروزه با این روند رشد جمعیت نیاز به مهارت داشتن افراد برای مشغول شدن به کار و تأمین کردن نیازهای اولیه زندگی به شدت احساس می ­شود. بهترین سن برای یادگیری، دوران کودکی است. بهتر است ما از همان سنین پایین با توجه به امکانات و استعداد کودکمان مهارتی را به او آموزش دهیم. به نظر من یکی از مهارت­هایی که لازم است امروزه اکثر مردم با آن آشنا باشند، کشاورزی و باغبانی است تا با توجه به آلودگی هوا و صنعتی شدن زندگی­ ها حداقل بتوانیم یک باغچه یا چند گلدان در خانه داشته باشیم. این حداقل سهم ما از طبیعت است. که نویسنده این کتاب سعی کرده است . مجموعه ­ای فراهم کند که در آن مطالب ساده و روان علمی و صحیح باشد. و به خاطر یادگیری راحت تر زبان داستان­گویی را انتخاب کرده تا آموزش باغبانی برای مخاطب خسته کننده نشود. مطالب به گونه­ ای بیان شده تا حس کنجکاوی مخاطب برانگیخته شود تا حداقل یک مورد را انتخاب کرده و سعی کند کشت آن را تجربه کند و از آن لذت ببرد. علاوه بر مهارت کشت و مراقبت از گیاهان، سعی کرده به روابط اجتماعی هم بپردازم

قسمتی از کتاب

به عنوان اولین تجربه از خورشید خواستم تا به کمک مادرش چند عدد لوبیا را در یک ظرف آب بریزد و بگذارد تا یک شب بماند. روز بعد با کمک خورشید کوچولو لوبیاها را از آب درآوردیم. بعد از آنکه دانه­ها خشک شدند، آنها را داخل یک ظرف شیشه­ای ریختیم. از خورشید خانم خواستم پنبه را با لیوان آبی که برایش آورده بودم، خیس کند و روی لوبیاها بگذارد. ظرف را لبه­ی پنجره­ی اتاقش گذاشت. به او گفته بودم هر روز به ظرف شیشه­ای­اش سری بزند. هر گاه تغییری دید، آن را به من اطلاع دهد. چند روز بعد خورشید ذوق­زده و خوشحال با ظرف شیشه­ای­اش به حیاط آمد. جوانه­ها و ریشه­ها پنبه‌ها را عقب زده بودند و به رشد خود ادامه می‌دادند.

گلدان­های اطلسی

 دومین قدم تجربه­ی کاشت در یک گلدان بود. چند دانه گل اطلسی و یک گلدان مناسب برای خورشید تهیه کرده بودم. با کمک خورشید گلدان را پر از خاک کردیم. به طوری که از بالا به اندازه­ی 2 سانتی­متر خالی بماند. روی آن آب پاشیدیم، ولی نه تا حدی که آب گل­آلود شود. به خورشید اجازه دادم تا با دست­های کوچک اما توانایش یکی یکی دانه­ها را بردارد و آنها را در خاک فرو کند. با کمک سینا گلدان را مقابل پنجره­ی اتاق قرار داد و با دقت مواظب آن بود. به او خوب یاد داده بودم که آن را همواره مرطوب نگه دارد. سفارش کرده بودم هر چند وقت یک بار خانم احمدی گلدانش را بچرخاند تا همه­ی قسمت­های گل به اندازه کافی نور دریافت کند. تقریباً دو ماه بعد گلدان­های اطلسی خورشید کوچولو گل دادند. چه گل­های زیبایی! آن روز خانم احمدی از من، خورشید، سینا و گلدان گل اطلسی زیبای خورشید یک عکس یادگاری گرفت.

آووکادو

این بار برای خورشید کوچولو دانه­ی اووکادو را انتخاب کردم. اولین کاری که باید انجام می­دادیم، ایجاد سه سوراخ کوچک روی دانه بود. با کمک خورشید زیبا توسط میخ سه سوراخ کوچک ایجاد کردیم. بعد از آن در هر یک از سوراخ­ها یک خلال­دندان فرو بردیم. باید اطمینان پیداکرد که خلال­ها داخل سوراخ ثابت شده است. خورشید یک لیوان شیشه­ای راپر از آب کرد و دانه­ی اووکادو را به همراه خلال­ها روی دهانه­ی لیوان قرار داد. در واقع کافیست که نوک اووکادو داخل آب قرار گیرد. حالا نوبت خورشید کوچولو بود که لیوان حاوی دانه را به اتاقش ببرد و جایی پشت پنجره قرار دهد. خیلی زود ریشه و جوانه­ی اووکادو ظاهر می­شود. زمانی که جوانه برگ داد، باید نوک ساقه را چید تا رشد شاخه­ها تسریع شود. وقتی که ریشه ضخیم­تر شد، باید این درخت کوچک را در گلدان کاشت. اگر می­خواهید بوته­ی پر شاخ و برگی داشته باشید، باید همچنان به چیدن نوک شاخه­ها ادامه دهید.

 

فهرست مطالب

فهرست مطالب   

پیش‌گفتار

فصل اول

بنفشه آفریقایی

آموزش تراریوم

بامبو گل شانس

رز مینیاتوری

آلوئه‌ورا

شمعدانی

آناناس زینتی

حسن یوسف

فلفل زینتی

ساقه عروس

آنتریوم

صدتومانی چینی

شب‌بو

فصل دوم: ماجراهای من و خورشید خانم

جوانه زدن لوبیا

گلدان‌های اطلسی

ذرت

اووکادو

فصل سوم:  سبزیجات

کلیات سبزی‌کاری

تربچه

ریحان

یک ایده برای سبزی عید (ریحان و جعفری)

پیازچه

نعناع

مرزه و ترخون

ترخون

کاهو

شاهی

یک ایده برای سبزی عید

فصل چهارم: درخت میوه

انار

درخت انجیر

پرتقال

زیتون

فصل پنجم: کاشت قارچ

کاشت قارچ در کیسه

ایده‌هایی برای افراد خوش ذوق

کشت در خانه

فصل ششم: صیفی‌جات

گوجه‌فرنگی

فلفل قرمز و بادنجان

خیار

نمودار تغییر قیمت
شرکت سازنده