google-site-verification=BXEvBwgLLf1nLiquuSvKhxvUxKLBypmdr_JSue2w7Js
menuordersearch
oumghandisheh.ir

بانوان ایران در دوره نو

مشاهده سبد خرید

تومان
linkedininstagraminstagramaparatlenzorpinterestcloobtwiter
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
جمعه بیست و هشتم تیر ۹۸
(0)
(0)
بانوان ایران در دوره نو

بانوان ایران در دوره نو

 

اولین ملکه ایرانی که به اروپا رفت.

انیس‌الدوله همسر ناصرالدین شاه مخفیانه به اروپا رفت تا اولین ملکه ایرانی باشد که پا به اروپا می‌گذارد اما خبر آن به تهرانی‌‌‌‌‌های متعصب آن زمان رسید و مجبور شد زود برگردد.

اولین زن عکاس

اولین عکاس زن اشرف‌السلطنه بود که عکاسی را از شاهزاده مهمبراز آموخته بود.

اولین سفرنامه زنان

اولین سفرنامه زنان را زوجه میرزا خلیل در سال 1104 به نظم سرود. او سفرنامه خود را از اصفهان به مکه و شام به صورت مثنوی در 1300 بیت شعر سرود.

اولین زن باستان‌شناس

پروین برزین در سال 1336 در رشته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه تحصیل به امریکا رفت.

اولین زن کارمند که به مجلس پا گذاشت.

فخری رستگار در سال 1319 به عنوان اولین زن کارمند به مجلس شورای ملی پا گذاشت و کارشناس فنی کتابداری مجلس شد.

فخری راستکار فرزند حبیب‌الله راستکار (اسعدالسلطنه) در سال 1295 شمسی در تهران متولد ش. دوره ابتدایی و متوسطه را در دبیرستان شمس‌المدارس تهران به پایان برد. در سال 1316 شمسی در اولین کلاس کتابداری در ایران که از سوی وزارت فرهنگ وقت تشکیل شده بود شرکت نموده به اخذ گواهیناممه کتابداری نایل شد. در مردادماه 1319 به عنوان کارمند فنی به صورت قراردادی در کتابخانه مجلش مشغول و ضمن خدمات فرهنگی به تحصیل زبان انگلیسی و آلمانی پرداخت.

در سال 1329 به دریافت لیسانس ادبیات فارسی نایل گردید. در آبان 1331 در دوره کتابداری، که با همکاری ایشان دانشگاه تهران و یونسکو تشکیل شده بود شرکت کرده و موفق به دریافت گواهینامه شد. همچنین در مهر 1333 در دوره تکمیلی کلاس‌‌‌‌‌های فوق که از سوی سازمان ملل متحد در دانشگاه تهران تشکیل شده بود شرکت و به اخذ درجه فوق‌لیسانس کتابداری نایل گردید.

خانم راستکار در سال1340 و در زمان ریاست دکتر تقی تفضلی به معاونت کتابخانه انتخاب و در سال 1346 به سمت ریاست کتابخانه منصور گردید و تا سال 1352 در این سمت خدمت نمود و در سال 1352 پس از 32 سال و سه ماه خدمت بنا به تقاضای خودشان بازنشسته شد.

اولین زن که دیپلم ریاضی گرفت.

نکتار باباریان آندروف اولین دختری بود که در ایران دیپلم ریاضی گرفت و شاگرد اول هم شد و اولین زن معمار ایرانی است.

اولین سفیر زن

مهرانگیز دولتشاهی اولین سفیر زن ایرانی است.

دیپلمات ایرانی سه دوره نماینده مجلس شورای ملی و فعال حقوق زنان بود. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در آلمان گذراند و موفق به کسب مدرک دکترا در رشته علوم اجتماعی شد.

مهرانگیز دولت‌شاهی بخش عمده‌ای از عمر خود را صرف بهبود امور زنان ایرانی کرد. وی در سال 1325 خورشیدی در سازمان خدمات اجتماعی و انجمن حمایت از زندانیان مشغول به کار شد. وی پیش از سفر کاری به دانمارک «جمعیت راه نو» را تأسیس کرده بود که در جهت احقاق حقوق زنان ایرانی فعالیت می‌کرد. او برای این‌که به روحانیت آن زمان نشان دهد فعالیت این جمعیت در جهت بی‌بندوباری زنان جامعه نیست، با تنی چند از روحانیان برجسته زمان من‌جمله آیت‌الله بروجردی  امام موسی صدر دیدارهایی داشت.

وی یکی از مبتکران قانون حمایت خانواده بود و اختیار همسر دوم را توسط مرد منوط به اجازه همسر اول می‌کرد.

از آخرین نوشته‌‌‌‌‌های مهرانگیز دولتشاهی کتاب جامعه، دولت و جنبش زنان ایران است.

مهرانگیز دولتشاهی به مدت سه دوره به عنوان نماینده کرمانشاه در مجلس شورای ملی حضور داشت. وی به عنوان اولین سفیر زن عازم سفارت ایران در دانمارک شد و تا زمان پیروزی انقلاب به این مأموریت ادامه داد.

اولین زنی که بعد از انقلاب به مجلس رفت.

منیژه گرجی اولین زنی که بعد از انقلاب به مجلس خبرگان راه یافت.

اولین زن هواشناس

ژینوس نعمت اولین زن هواشناس که به ریاست اداره تحقیقات و بررسی آن شبکه انتخاب شد.

اولین مؤسس مدرسه دخترانه

اولین مدرسه دخترانه در ایران در سال 1324 به نام «دوشیزگان» توسط «بی‌بی خانم وزیراف» تأسیس شد.

در سال 1324 هـ.ق نخستین بار مدرسه‌ای دخترانه به سبک نوین به نام دوشیزگان توسط بی‌بی‌خانم وزیراف برای دختران گشایش یافت. اقدام جسورانه‌ای که با مخالفت بسیار روبه‌رو گشت و گروهی از مخالفان تصمیم به ویران کردن مدرسه گرفتند.

بی‌بی‌خانم در اثر فشار مخالفان به وزارت معارف شکایت برد اما در جواب وی گفتند که صلاح بر اینست که مدرسه تعطیل شود. پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی (بی‌بی‌خانم) پیش (صنیع‌الدوله) وزیر معارف رفت. این بار تقاضای وی پذیرفته شد. مشروط بر این‌که مدرسه فقط به داختران 4 تا 6 سال اختصاص یابد و کلمه دوشیزه نیز از تابلوی مدرسه حذف شود.

بی‌بی‌خانم استرآبادی در سال 1274 هـق. به دنیا آمد. پدرش محمدباقرخان استرآبادی از بزرگان گرگان و مادرش خدیجه خانم معروف به ملاباجی از معدود زنان باسواد آنروز بود.

در سال 1312 هـ. ق در تهران مقاله‌ای بدون امضا و توهین‌آمیز به نام (تأدیب النسوان) درباره معایب زنان و چگونه تربیت آنها منتشر می‌شود، بی‌بی‌خانم که در حقیقت اولین زن روزنامه‌نگار ایرانی است، در دفاع از زنان و حقوق آنها با جسارتی شگفت‌انگیز، کتاب (معایب‌الرجال) را در سال 1313 هـ.ق یعنی یازده سال پیش از امضای فرمان مشروطیت می‌نویسد.

اولین زن سینمای ناطق ایران

روح‌انگیز سامی‌نژاد اولین بازیگر زن اولین فیلم ناطق سینمای ایران است. روح‌انگیز سامی‌نژاد با نام اصلی صدیقه سامی‌نژاد سوم تیرماه سال 1295 در بم به دنیا آمد. او پدرش را در دوران کودکی از دست داد و با مادرش زندگی می‌کرد. سامی‌نژاد در 13 سالگی به ازدواج فردی به نام دماوندی درآمد و با او به هندوستان مهاجرت کرد. دماوندی در استودیو امپریال فیلم بمبئی راننده اردشیر ایرانی صاحب این استودیو بود که بعدها «دختر لر» اولین فیلم ناطق سینمای ایران را با بازی سامی‌نژاد تهیه و کارگردانی کرد.

سپنت پس از نوشتن فیلمنامه «دختر لر» سامی‌نژاد را برای بازی در نقش گلنار انتخاب کرد و در نهایت خودش نیز به نقش جعفر ظاهر شد. انتخاب سامی‌نژاد بیشتر به این خاطر بود که هیچ زنی قبول نمی‌کرد جلوی دوربین برود، چرا که آن زمان زنان در حجاب کامل بودند. ضمن این‌که خیلی‌ها استعداد این کار را نداشتند.

سامی‌نژاد بازی در «دختر لر» را پذیرفت و با سپنتا قراردادی چهل روزه امضا کرد.

اولین زن خلبان

شهلا بزرگی تنها زن خلبان در ایران است که گواهینامه خلبانی بازرگانی را گرفته و سرپرست اداراه آموزش و مسئول عملیات خلبانی است.

اولین جراح زن

دکتر سکینه پری اولین زن جراح است. در سال 1370 در رشته سرطان‌شناسی تخصص گرفت و همان سال هم اجازه اشتغال یافت.

اولین دختران چترباز

اولین دختران چترباز ایرانی در سال 1344 از ارتفاع 1200 پایی با چتر نجات به زمین فرود ‌آمدند. این چهار نفر «مهرانگیز زه‌فام، بهجت امامعلی‌زاده، مسیح مقدم، فریده خمسه‌ای» که از اولین فارغ‌التحصیلان آموزشگاه غیرنظامی چتربازی باشگاه هواپیمایی بودند.

اولین دختر مخترع

اولین دختری که در ایران دست به اختراع و اکتشاف زد «حمیرا هوشمند» بود که مونتاژ استخوان را در 1366 اختراع نمود.

اولین زنی که به دین اسلام گروید

«ام‌الفارسیه» اولین زن واولین ایرانی است که به دین اسلام گروید.

عبدالله ابن عباس از قول حضرت سلمان نقل می‌کند: زنی اصفهانی را دیدم که در وصول به یثرب و دولت دریافت سعادت اسلام بر من سبقت گرفته بود و او مرا به سوی آن حضرت راهنمای کرد. (ترجمه محاسن اصفهان- مافروخی)

برخی نیز اولین ملاقات حضرت سلمان با ام‌الفارسیه را در مکه ذکر کرده‌اند. (اسدالغابه)

در «اعیان‌الشیعه» ذکر شده که سلمان می‌دانست که یکی از زنان همشهری‌اش به حجاز آمده است. در آنجا پرس و جو کرد تا او را یافت و ‌آن زن وی را برای شرفیاب شدن به محضر رسول‌الله (صلی الله علیه و آله و سلم) راهنمایی کرد.

به نقل از کتاب: مشاهیر زنان اصفهان- دکتر محمدحسین ریاحی

کثر دوستان تصور می‌کنند که سلمان فارسی اولین مسلمان ایرانی است، ولی این‌طور نیست، سلمان فارسی اولین مسلمان مرد ایرانی است و آن‌قدر نزد ائمه مطرح شده که نام این بانوی مقدس که پیامبر لقب ایشون رو ام‌الفارسیه یعنی مادر فار نامیده.

اولین کسی که نشریه زنان را منتشر کرد.

اولین روزنامه‌نگار زن ایرانی مریم عمید ملقب به مزین‌السلطنه بود.

ناصرالدین شاه قاجار از سواد داشتن زنان دل‌خوشی نداشت. برخی از همسران او که می‌توانستند بخوانند و بنویسند سوادشان را از شاه پنهان می‌کردند. مریم عمید ملقب به مزین‌السلطنه در چنین فضایی پیش‌قدم تأسیس یک مدرسه دخترانه شد و بعدها نشریه‌ای را منتشر کرد که برای اولین بار در تاریخ ایران، مدیر مسئول آن زن بود.

مزین‌السلطنه که دختر میرسیدرضی رئیس‌الاطباء پزشک قشون ناصرالدین شاه بود تحصیلات خود را نزد پدرش یاد گرفت و به دلیل حضورش در خانواده‌ای تحصیل‌کرده و باسواد و داشتن ذهنی جستجوگر و علاقمند، از برخی تحولات اجتماعی و فرهنگی جامعه و جهان آن روزگار مطلع شد و چون علاقه زیادی هم به آموختن علوم جدید داشت به خواندن زبان فرانسه و آموزش عکاسی مشغول شد.

اولین زنی که روزنامه داشت.

دانش نام اولین نشریه‌ای که از طرف زنان در ایران منتشر شد. این نشریه در واقع اولین زن روزنامه‌نگار داشت که در سال 1289 هـ. ق توسط خانم دکتر کحال همسر میرزا حسن‌خان کحال انتشار یافت. این نشریه در تهران منتشر شد که هفته‌ای یک‌بار و در هشت صفحه با قطع رحلی و چاپ سربی چاپ می‌شد و علاوه بر ایران در سایر کشورها هم منتشر می‌شد که بعد از یک سال متوقف شد. مریم عمید ملقب به مزین‌السلطنه اولین نشریه زنانه ایران را منتشر کرد.

بخشی از کتاب : زنان برتر ایران زمین

اثر : پریسا آقارفیعی

ناشر : انتشارات نظری

 

 

بانوان ایران در دوره نو
بانوان ایران در دوره نو
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
جستجو
logo-samandehi