google-site-verification=BXEvBwgLLf1nLiquuSvKhxvUxKLBypmdr_JSue2w7Js
menuordersearch
oumghandisheh.ir

رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر

مشاهده سبد خرید

تومان
linkedininstagraminstagramaparatlenzorpinterestcloobtwiter
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ سه شنبه
(0)
(0)
رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
به مناسبت گرامی داشت هفته دفاع مقدس
 از کتاب "نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر دفاع مقدس" اثر : زهرا یزدانی طبائی(استاد دانشگاه فرهنگیان) در نهاد کتابخانه‌‌‌‌های استان تهران (کتابخانه شهید دستغیب) رونمایی شد.
 
این رونمایی بزرگ با همکاری : نهاد کتابخانه‌‌‌‌های استان تهران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قرچک، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران، انجمن ادبیات داستانی شهرستان شهریار و انتشارات نظری و با حضور فرهیختگان، نویسندگان و جمعی از رزمندگان دوران دفاع مقدس برگزار گردید و امیر تیمسار دکتر محمد مسعود بهمنی نویسنده و جانباز و از فرماندهان غرب کشور در دوران دفاع مقدس،مهدی شیرآلی  نویسنده آثار دفاع مقدس،حجت الله محمدی جانباز و نویسنده آثار دفاع مقدس،محمد حسین قربانی زواره رزمنده و نویسنده آثار دفاع مقدس و نهضت ها ،عباس عابد ساوجی نویسنده آثار دفاع مقدس ،ناهید اسدی نویسنده آثار دفاع مقدس  و جعفر حاجی کریم نظری   نویسنده، ایثارگر، عضو هیات مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس و مدیر مسوول انتشارات نظری، شقایق میرزایی عضو شورای شهر ورامین با اجرای هنری سرود و موسیقی حماسی  جمشاد خاکپور ارکستر سمفونیک تهران و امیر محمد افشار صدر آهنگساز و خواننده در کتابخانه شهید دستغیب برگزار گردید.
در این مراسم با شکوه استاد جعفر حاجی کریم نظری با خیر مقدم به حاضرین و تحلیل کوتاهی از ابتدای جنگ تحمیلی عنوان نمود :  دفاع به معنای کلمه یعنی مقاومت اما در اصطلاح و عام به موج بزرگی که دریا، مانند خودش را دفع می‌کند، می‌گویند. در واقع رفع تعرض .

مقدس اضافه بر دفاع آمده که از شرع گرفته شده است، هرکس در آموزه‌‌‌‌های اسلامی به خاطر دفاع از نفس و یا عرض، ناموس و آزادی خویش که قدرت بازدارنده  دارد، می‌تواند دیگری را حتی به هلاکت برساند و مانع تعرض شود. چون خطر( یعنی زمان مشرف شدن به هلاکت ) به سراغش آمده است. بعضی از فقها، مثل علامه حلی در کتاب شریف قواعدالاحکام آورده که انسان تا توان و جان  دارد واجب است از نفس و حریم خود دفاع کند و تسلیم جایز نیست و گفته شده که حق دارد از اموال خودش نیز دفاع کند، اما از مال واجب نیست جانش را فدا کند .
شهید ثانی در شرح لمعه نظر علامه را تایید می‌کند و دفاع از جان و عرض و شرف را مطلقا واجب می‌داند ولی دفاع از مال را تا اندازه ای واجب می‌داند که مضطر دفاع کند. در صورتی که ظن و یقین غالب بر سلامت خود داشته باشد .
مدیر مسوول انتشارات نظری در ادامه اظهار کرد : ایران شیعی با رهبری ولی زمان خودش به دفاع بر خواست و از خاک، وطن، شرف و دین دفاع کرد و بر خلاف حکومت‌‌‌‌های قبل، جغرافیای خود را حفظ کرد.

شما نگاه کنید از 200 سال پیش تا حال، تقریبا 30 درصد از سرزمین ایران بزرگ متعلق به ماست. هرات که برای ایران بود .در زمان ناصر الدین شاه پس گرفته شد اما خشم انگلیس در خصوص مستعمره خود باعث شد تا خارک و بوشهر را به تصرف در آورد تا ناصر الدین شاه ضعیف هرات را خالی کند. در زمان فتحعلی شاه قرارداد ترکمانچای به جدایی قفقاز، ایروان و نخجوان از ایران منجر می‌شود. رضا شاه نیز در مناقشه اروند رود این رود خانه را به عراق  واگذار و بحرین را از ایران جدا می‌کند و منطقه فیروزه در ترکمنستان را به روسیه می‌دهد و در قرداد دارسی 10 % نفت برای ایران و 90 % برای انگلیس تعلق می‌گیرد و ارمنستان، گرجستان، داغستان، چچن ،امارات، قطر، بحرین و عمان از ترس و زبونی سران وقت، همه از ایران عزیز جدا می‌شوند. و اما این دفاع، مقدس شد و سرزمین ما پایدار. 
سپس زهرا یزدانی طبایی به انگیزه نوشتن این کتاب اشاره کرد و عنوان کرد : شعر پایداری، شعر مبارزه است. شعر انقلاب است، شعر دفاع مقدس از ارزش‌‌‌‌‌های شرافتمدانه‌ای است که به ما هویت می‌بخشد. این گونه شعر در یک دوره خاصی از تاریخ خلق نشده است که تابع شرایط تاریخی کم‌رنگ شود. شعر پایداری اندیشة انسان‌‌‌‌‌های بیدار، آگاه، آزادیخواه است که در دوره‌‌‌‌‌های گوناگون تاریخی کوشیده‌اند تا از ارزش‌هایی دفاع کنند که جنبه‌‌‌‌‌های دین‌باوری و خردورزی را در زندگی ما رنگ و بویی تازه دهد، شعر پایداری شعر بیداری است این شعر اگر چه در جنگ تحمیلی کوشید تا با بهره‌گیری از حماسة عاشورا، جایگاه رزمندگان و مبارزان علیه ستم را تعالی بخشد.
در آخر از کتاب یاد شده رونمایی شد و طبق رسم معمول به نویسنده کتاب و مولفین حاضر توسط مدیر مسوول انتشارات نظری، هدایایی ارایه گردید.
 رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
 رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
 رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
رونمایی از کتاب نماد‌‌‌‌های حماسی در شعر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
عباس عابدساوجی
یکشنبه هفتم بهمن ۹۷
پاسخ
()
()
هر ورق که به دست تواناي نويسنده اي نوشته ميشود، يک گام از جهل دور مي شويم. يک. نفر راه را پيدا مي کند ويک برگ بر فرهنگ آن کشور افزوده ميشود. مسير را براي نويسندگان هموار کنيد تا فرهنگ غني تري داشته،باشيم تا بتوانند آيندگانمان به پيشينه خود ببالند.