google-site-verification=BXEvBwgLLf1nLiquuSvKhxvUxKLBypmdr_JSue2w7Js
menuordersearch
oumghandisheh.ir

ادبیات مشروطه در خانه فرهنگ امیرکبیر

مشاهده سبد خرید

تومان
linkedininstagraminstagramaparatlenzorpinterestcloobtwiter
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
۱۳۹۵/۶/۳۰ سه شنبه
(0)
(0)
ادبیات مشروطه در خانه فرهنگ امیرکبیر
ادبیات مشروطه در خانه فرهنگ امیرکبیر

ادبیات مشروطه در خانه فرهنگ امیرکبیردر یکصد و دهمین سال روز مشروطه، در خانه فرهنگ امیر کبیر کتاب " نقش و تاثیر ادبیات، ادبیات نمایشی و مطبوعات بر نهضت مشروطه"معرفی و از نویسنده آن تجلیل به عمل آمد.  

این مراسم با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ( خانه فرهنگ امیر کبیر( وانتشارات نظری در سالن اجتماعات کتابخانه شیخ مفید با حضور جمعی از نویسندگان برگزار شد

در این گردهم آیی مدیر مسوول انتشارات نظری ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه علیها السلام، با معنی کردن اصطلاح مشروطه و مشروطیت و نهضت مشروطه ابراز نمود : شهید بزرگوار شیخ فضل الله نوری مخالف با مشروطه نبود و تطبیق آن را با شرع مقدس اسلام دنبال می‌کرد، در آن زمان توسط علما و روشنفکران  زمینه ای برای یک دگرگونی  علیه خاندان قاجار فراهم شد که نام مشروطه به خود گرفت که بعد ها مسایلی باعث گردید تا از مشروطه فاصله گرفتند.

نبود یک رهبر واحد و نظرات متعدد و متناقض نیرو‌‌‌‌های مشروطه خواه  و عدم همبستگی آنان از عوامل داخلی بود و مهم ترین عامل خارجی آن نیز به اتحاد دولت‌‌‌‌های روسیه و انگلیس  در برابر آلمان  می‌توان  اشاره کرد.
قحطی، گرسنگی، بیماری، مرگ، و فقر از عوارض آن دوران بود که مردم را از مشروطه و مشروطه خواهی دور نمود تا جایی رسید  که شهید شیخ فضل الله نوری به دار آویخته و  سید عبدالله بهبهانی ترور و سید محمد طباطبایی نیز خانه نشین گردید، به قول مقام معظم رهبریمشروطه به استبداد از طراز استبداد‌‌‌‌های درجه اول تبدیل شد.آیا آقازاده ها بیکار هستند ؟!
جعفر حاجی کریم نظری  در ادامه و در خصوص اوضاع و احوال فعلی کشور عنوان نمود : دولتمردان باید قدر رهبر و مردم را بدانند، امتی که با هدایت ولی خود حق و باطل را می‌فهمند و به آن عمل می‌کنند .آیا این حق ملت است که بعضا روز ها و شب ها برای علاج بیماری خود پشت درب‌‌‌‌های بیمارستان ها به صف و برای مداوا خود محتاج باشند آیا این مساله در رابطه با خانواده‌‌‌‌های مسوولین کشور نیز صدق می‌کند ؟
این نویسنده و محقق با این عنوان که آیا آقا زاده ها بیکار هستند ؟! گفت : مقام عظمای ولایت چندین سال است که مداوای اقتصاد حاضر را با طرح اقتصاد مقاومتی مطالبه می‌نمایند تا قوت بگیرد و مردم به زندگی ایده آل دست یابند و تولید و اشتغال رونق گیرد ، اما کجاست، گوش شنوا ؟!

در ادامه جعفر حاجی کریم نظری به توصیف کتاب ادبیات مشروطه پرداختند و بعد به سوالات نویسندگان حاضر پاسخ دادند.

سپس فاطمه الوندی نویسنده کتاب به ایراد سخن پرداخت و گفت : امروز که در سال روز یکصد و دهمین سال مشروطه هستیم٬ خوشحالم که حاصل این تحقیق و پژوهش کتابی است که به شما معرفی می‌شود.ضمن تبریک سالروز مشروطه باید بگویم که کتاب حاضر در ابتدا پیشینه ای از تاریخ مشروطه را بیان کرده و سپس نقش و تاثیر ادبیات٬ ادبیات نمایشی و مطبوعات را در سه دوره قبل از استقرار مشروطه٬ استقرار مشروطه و پس از استقرار مشروطه را مورد تحقیق و تفحص قرار داده و به شرح حال سه تن از نام آوران ادبیات نمایشی پرداخته است که در سه دوره مشروطه به مبارزه برخاسته اند و در انتها به جامعه شناسی این دوران اشاره نموده و شخصیت‌‌‌‌های برجسته ادبیات و مطبوعات را مورد تحلیل قرار داده٬ است، زیرا در دوران قبل از مشروطه٬آغاز مشروطه و بعد از آن٬ نقش ادبیات و هنر از جمله شعر٬ داستان٬ موسیقی و نمایش پررنگ و موثر بود و ناگفته نماند که مطبوعات که رکن چهارم مشروطیت بود توانست نخستین جرقه مبارزه را در میان فرهیختگان و روشنفکران آن زمان به وجود آورد.

برای نشان دادن اهمیت هنر٬ ادبیات و فرهنگ این دوران و تاثیر‌ آنها بر جامعه و اقشار مختلف مردم، نیاز به جمع آوری اطلاعات و بررسی و تلاش بیشتری است تا جایگاه‌ آنها در این دوره تاریخی همان گونه که در واقع بودند مشخص شود. این کتاب٬ دیباجه و درآمدی است برای این کار و ارج گذاشتن به کسانی است که در آن شرایط حاد و تاریخی آثار ادبی و هنری شگرفی آفریدند و بر جنبش مشروطه تاثیر گذاشتند و از آن تاثیر پذیرفتند و این انگیزه اصلی من برای ارائه این کار بوده است که به همت انتشارات نظری به انجام رسید.امیدوارم بتوانم این کار را ادامه داده و زوایای تاریخی٬ ادبی و هنری آثار دوره مشروطیت را بیش از پیش بشناسم و بشناسانم. هرچند که کتب و مقالات و فیلم‌‌‌‌های ارزشمند بسیار زیادی در مورد جنبش مشروطیت نوشته شده است.

در این جا جای دارد مراتب قدردانی و تشکر خود را از عوامل متعهد و مسئول انتشارات نظری ابراز نمایم‌٬ هم چنین تشکر ویژه دارم  از سرکار خانم نیلوفر بهزادی که طرحی زیبا برای این کتاب آفرید. و با سپاس از سازمان فرهنگی هنری شهرداری و سرکار خانم مقدم مسوول کتابخانه شیخ مفید برای برپایی این مراسم با شکوه .

در پایان توسط مسولین سازمان فرهنگی هنری شهرداری و مدیر انتشارات نظری از کتاب ادبیات مشروطه رونمایی و از فاطمه الوندی تجلیل شد.

در این نشست " امیر سعیداصلان بیگی" شاعر و " منیر عربان " نویسنده  به ایراد شعر و سخن پرداختند و در پایان نیز از خدمات فرهنگی آنان تمجید گردید.
 01
ادبیات مشروطه
02
ادبیات مشروطه
 03
ادبیات مشروطه
05
استاد جعفر حاجی کریم نظری
06
استاد جعفر حاجی کریم نظری در رونمایی کتاب ادبیات مشروطه
07
استاد جعفر حاجی کریم نظری در رونمایی کتاب ادبیات مشروطه
 08
ادبیات مشروطه
09
ادبیات مشروطه
10
ادبیات مشروطه
telegram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر