google-site-verification=BXEvBwgLLf1nLiquuSvKhxvUxKLBypmdr_JSue2w7Js
menuordersearch
oumghandisheh.ir

تجلیل از نویسنده کتاب تاریخ ورامین

مشاهده سبد خرید

تومان
linkedininstagraminstagramaparatlenzorpinterestcloobtwiter
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
۱۳۹۵/۶/۳۰ سه شنبه
(0)
(0)
تجلیل از نویسنده کتاب تاریخ ورامین
تجلیل از نویسنده کتاب تاریخ ورامین

تجلیل از نویسنده کتاب تاریخ ورامین

 

محبوبه غلامی نویسنده جوان کشور با اثر ماندگارش معرفی شد.در مراسم باشکوهی که با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره میراث فرهنگی و گردشگری، مجموعه فرهنگی سیاحتی شایان ورامین و انتشارات نظری در هتل شایان ورامین برگزار گردید،  کتاب ارزشمند " تاریخ ورامین " معرفی و از نویسنده آن تجلیل شد.
در این همایش بزرگ که با حضور مسوولین، فرهیختگان و نویسندگان شهرستان برقرار گردید ،آقایان مهدی ابوالحسنی(رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ورامین)، شهاب پازوکی (رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ورامین)، محمد تقی قشقاقی (شاعر)، احسان تاجیک (نویسنده) ،نوید روهنده(نویسنده)، علی رضا تاجیک(محقق) و رضا عسگری(محقق)، احمد فخاری (نویسنده) به ایراد سخن پرداختند.جعفر حاجی کریم نظری (مدیر مسوول انتشارات نظری) ضمن تشکر از تلاش ها و دغدغه‌‌‌‌های فرهنگی مهدی ابوالحسنی (رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ورامین)، شهاب پازوکی (رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ورامین) و سیادتی (مدیر عامل مجموعه فرهنگی سیاحتی ورامین)، عنوان کرد : تاریخ بررسی، بازگو و ثبت کردن موارد عظیم، مشهور، پدیده ها و اتفاقات گذشته که تا حال بوده است، است.

در ادامه ایشان ابراز نمود : با توجه به سخنان دوستان عزیز، اگر این کتاب را از  منظر غیر علمی نگاه کنیم، باید گفت : این کتاب بحث نقلی است، هر چند بعضا در جاهایی به روابط علی و معلولی نیز  پرداخته است .
در رابطه با کلمه تاریخ باید گفت : تناقض لفظی وجود دارد، مثلا  کلمه "نویسندگی"  یک تخصص و یک علم است و کلمه "نویسنده" یک مفهوم و یا یک موضوع است .این کتاب نیز یک مفهوم و موضوع است، یعنی به رویداد‌‌‌‌های عینی و یادآوری و باز آفرینی می‌پردازد، در واقع از بودن ها و شدن ها گفته و نه چگونه شدن ها و این محل اشکال نیست .بعد از زمان طبری، در تاریخ نویسی بیشتر تصویر برداری می‌شود و کمتر به تحلیل، تحقیق و بررسی پرداخته اند و این وضعیت خوبی نیست .
در ادامه مدیر مسوول انتشارات نظری عنوان کرد : متولیان فرهنگی شهرستان، به نویسندگان جوان ورامینی توجه بیشتری کنند، بعضی از آنان  نخبگان بزرگی هستند که آینده کشور را محقق می‌کنند.


سپس محبوبه غلامی صاحب اثر "تاریخ ورامین" ضمن خیر مقدم به حاضرین، گفت :  از حضور شما بزرگواران تشکر می‌کنم، از مدیریت محترم هتل شایان،اداره میراث فرهنگی ورامین،اداره فرهنگ و ارشاد ورامین و انتشارات نظری که بانی برگزاری این مراسم بودند.دوستان و بزرگوارانی که امروز این جا صحبت کردند، تمام گفتنی ها را گفتند و بنده فقط توضیحاتی کوتاه در خصوص کتابم به شما می‌گویم. عنوان کتاب بنده «تاریخ ورامین» و شامل چندین بخش بندی است.بخش اول موقعیت جغرافیایی ورامین..بخش بعد آثار باستانی ورامین که در این جا سعی کردم علاوه بر بیان گفته‌‌‌‌های پیشینیان تغییرات جدید و رخ داده در این بناها را هم بیان کنیم.

در بخش بعد از میان  250 پارچه آبادی ورامین، 19مورد از آن که دارای قدمت و پیشینه خاص بودند را توضیح دادم. پس از آن به ایلات در ورامین توجه کردم..یعنی سعی کردم تاریخچه کامل ایلات را از ابتدای تشکلشان توضیح بدهم...
پس از آن مذهب در ورامین را مورد توجه قرار دادم که بیشترین اطلاعات آن  از کتاب «نقض»به دست آمده است.
پس از مذهب به امامزادگلن وچگونگی حرکت این امامزادگان به ورامین و شرایط«هجرت»کردنشان و نهایتا شهادتشان در ورامین را مورد بررسی قرار داده ام.

پس از آن نگاهی کلی به زبان کلی و جزیی مردم ورامین داشته ام که زبان کلی آنها چیزی است که با آن مکالمه می‌کنند و زبان جزیی نیز زبان خاص اقوام است که تاثیر بر زبان کلی دارد‌.پس از آن نگاهی کلی به ر‌وستای خورین،مردمانش،خاطراتشان،عزاداری هایشان ونیز مذهبشان داشته ام.

پس از آن«بهنام»‌‌‌‌های ورامین را مورد بررسی قرار داده ام.

سپس به بررسی بزرگترین و خاص ترین قیام  در بین جهانیان یعنی(قیام 15خرداد) پرداخته ام و مسیر انجام این قیام از انتصاب اسدالله اعلم و تصویب لایحه کاپیتولاسیون و لایحه انجمن‌‌‌‌های ایالتی و ولایتی ودر نتیجه مخالفت روحانیت و دستگیری امام و انجام قیام را توضیح داده ام.

سپس به موضوع املاک در ورامین پرداخته ام که طی 12جدول از روی جدول خالصجات تهران به بررسی میزان قرامال و نفوس و آبادانی  و غیره مسائل آن پرداخته ام.

پس از این بخش نگاهی کلی به شهرستان‌‌‌‌های پیشوا،پاکدشت و قرچک که در طی سالیان متمادی از ورامین بزرگ جدا شده اند داشته  و راه‌‌‌‌های ارتباطی و آثار باستانی  و اقوامشان را مورد برسی قرار داده ام.
در بخش بعد به بزرگان و فرهیختگان ورامین که هریک به شکلی تأثیر در گسترش فرهنگ ورامین داشته اند پرداخته ام.
و در بخش پایانی کتاب نگاهی به گورها و نقوش نقش بسته بر آنها در ورامین داشته ام .


در پایان مراسم توسط مسولین و عضو شورای شهر ورامین، از اثر "تاریخ ورامین" رونمایی نمادین شد و به رسم یادبود هدایایی به صاحب اثر  ارایه و از نویسندگان حاضر تجلیل گردید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر