google-site-verification=BXEvBwgLLf1nLiquuSvKhxvUxKLBypmdr_JSue2w7Js
menuordersearch
oumghandisheh.ir

طلوع نوین و تکمیل پیام

مشاهده سبد خرید

تومان
linkedininstagraminstagramaparatlenzorpinterestcloobtwiter
اندیشه خود را ماندگار کنید 02188102775
heder
پنج شنبه دهم مرداد ۹۸
(0)
(0)
طلوع نوین و تکمیل پیام

 

شب به آخر رسیده بود، مرغان سحری از آمدن سحرخبرمی‌دادند، باد خنک و ملایمی می‌وزید وبدن مردی را که دردل شب خداوند را به استجابت گرفته احاطه کرده بود. او غرق در عبادت و پرستش معبود خویش بود و کم کم بدنش سبک شد وخود را در دریایی از نور و روشنایی می‌دید.

همه جا خلوص و عشق، پاکی، لطافت و زیبایی بود. و همراه آن نورانیت وقداست.

یکی از آن میان به او نزدیک شد و او را تکان داد و گفت: «اقراء» بخوان.

مرد گفت: خواندن ندانم، مکتب نرفته ام. دومین مرتبه او را تکان شدید داد و گفت: «اقراء» باز توان خواندن نداشت و بار سوم به او نزدیکترشد و گفت: «اقراء باسم ربک الذی خلق، خلق الانسان من علق، اقراء و ربک الاکرام، الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم» بخوان به نام پروردگارت که آفرینش را آغاز کرد، آن خدایی که آدمی را از خون بسته آفرید، بخوان قرآن را و پروردگار تو کریم ترین کریمان عالم است، آن خدایی که بشر را علم نوشتن به قلم آ موخت و به آدم آنچه را که نمی‌دانست به الهام خود تعلیم داد. (علق- 1 تا 5)

پیامبر اسلام (ص) به روشنی آن را خواند، کسی که تا حال چیزی نخوانده بود، امی بود، اکنون به خوبی کلام خداوند را، آن دستور مشوق را که سالیان دراز به انتظار بود، می‌خواند و می‌فهمید.

تحول بزرگ آغاز شد و امید و حیات و زندگی انسانی بار دیگر در جامعه مرده آن روز، بازگشت.یادآوری دعای پیرمرد عاشق، و دوست و یارحقیقی معشوق، ابراهیم بت شکن که حال، زمان اجابت رسیده بود، او و فرزندش، پس از بنای مجدد خانه، دست به دعا ونیایش برداشتند وگفتند: «ربنا و اجعلنا مسلمین لک ومن ذریتنا امه مسلمه لک و ارنامنا سکنا و تب علینا انک انت التواب الرحیم- ربنا وابعث فیهم و رسولا منهم تیلوا علیهم آیاتک و یعلمهم الکتاب والحکمة و یزکیهم انک انت العزیز الحکیم» ابراهیم و اسماعیل عرض کردند پروردگارا، دل ما را تسلیم فرمان خود گردان و فرزندان ما را هم به تسلیم و رضای خود بدار و راه پرستش طاعت را بما بنما و بر ما (وظیفه بندگی را) سهل وآسان گیر که تنها تویی بخشنده ومهربان، پروردگارا فرزندان ما را شایسته آن گردان که برانگیزی از میان آنان رسولی که برمردم تلاوت آیات تو نماید و آنان را علم کتاب و حکمت بیاموزد وروانشان را از هرنادانی و زشتی پاک و منزه سازد تویی که (در همه عالم) هرکار خواهی برآن قدرت و علم کامل داری. (بقره 129-128)

این آیه درساستاد جعفر حاجی کریم نظری بسیار مهم و آموزنده برای ما در مقابل خداوند و درمقام دعا می‌دهد. ابراهیم بزرگ در پیشگاه خداوند، چنین دعا می‌کند و این درخواست پس از قرن‌‌‌‌های طولانی به اجابت می‌رسد و پیامبر گرامی اسلام r از نسل اسماعیل و از میان امت عرب به رسالت مبعوث می‌گردد.

پیامبر همراه با سپیده، از کوه حرا سرازیر شد، او دیگر یتیمی ساده که گوسفندان را می‌چراند، و آن جوانی که در مکه انجمن«حلف الفضول» را تأسیس کرد، نبود بلکه رسالت بزرگ و بار سنگین امانت الهی را بر دوش داشت. او وظیفه نجات و رهایی انسانیت را بر عهده گرفته است و مسوولیت دارد که این بشر خود سر و راه گم کرده را به راه راست، هدایت و راهنمایی نماید.

از کوه پایین آمد در حالیکه احساس سرمای شدید می‌کرد، وارد خانه همسرش خدیجه شد، با ورود او به خانه، نوررسالت پیچید. خدیجه «علیها‌السلام» گفت: این نور و روشنایی چیست؟ آن حضرت گفت: ایمان بیاور که این نور رسالت و پیامبری است. و او اولین زنی شد که به پیامبر ایمان آورد. (وعجیب است این که اولین کسانی که به موسی و عیسی نیز گرویدند، همگی زن بودند) پیامبر گفت: جامه ای بیاور تا خود را در آن پیچم، خدیجه «علیهاالسلام» گلیمی آورد و پیامبر خود را با آن پوشانید. هنوز چشمان آن حضرت از خواب سیر نشده بود که ندایی به گوشش رسید: «یا ایها المدثر- قم فانذر- و ربک فکبر- و ثیابک فطهر- والرجز فاهجر- و لا تمنن تستکثر- و لربک فاصبر» ای جامه بر خود پیچیده، بر خیزو به اندرز وپند خلق را خدا ترس گردان، و خداوند را به بزرگی و کبریایی یاد کن، و لباس (جان و تن را) از هر عیب وآ لایش پاک وپاکیزه دار، واز نا پاکی به کلی دوری گزین، وبر هر که احسان کنی ابدا منت مگذار، وبرای خدا صبرو شکیبایی پیش‌گیر. (مدثر1-7)


بدین گونه رسالت محمد بن عبدالله آ غاز گردید، رسالت انسانی که خداوند از آن به امانت یاد کرده است. «انا عرضنا الامانه علی السموات والارض و الجبال فابین ان یحملنها و اشفقن منها و حملها الانسان» ما بر آسمانها و زمین و کوه‌‌‌‌های عالم عرض امانت کردیم همه از تحمل آن امتناع ورزیده واندیشه کردند تا انسان بپذیرفت. (احزاب-72)


در اولین آیاتی که به پیامبر وحی گردیده است، خداوند به مطالب مهمی اشاره دارد که آن را مورد توجه قرار می‌دهیم. اولین اشاره به آفرینش هستی وهمه موجودات است، یعنی همه آنها، آسمان و زمین،خورشید و ماه و ستارگان، همه و همه ساخته دست توانای خداوندی است، قدرت و علم و اراده اوست که این جهان را با این نظم عجیب و حیرت‌آور، پدید آورده است.

انسان هنگامی به عظمت و بزرگی هستی پی می‌برد که پدیده‌‌‌‌‌های گوناگون جهان را مورد ارزیابی قرار دهد، از کوچکترین ذرات تا بزرگترین کهکشان‌ها، گویای آفریدگاری توانا و دانا است.

دومین اشاره: امتیاز آفرینش انسان است، از میان موجودات و در میان هستی، آفرینش انسان، خاص است. پیدایش او از ویژگیهایی برخوردار است که در سایر پدیده‌ها و موجودت یافت نمی‌شوند. بدین خاطر است که پروردگار عالم در برابر آفرینش هیچ موجودی به خودآفرین نگفته است، اما به انسان که می‌رسد، می‌فرماید: «ثم انشاناه خلقا اخر فتبارک الله احسن الخالقین» پس از آن خلقتی دیگر انشاء نمودیم آفرین بر قدرت کامل بهترین آفریننده. (مؤمنون -14)

پس انسان عصاره خلقت و نمونه و الگو تمام نمایی از آفرینش است. و به همین جهت، پیامبر گرامی اسلام  خداشناسی را، بستگی به خود شناسی می‌داند: «من عرف نفسه فقد عرف ربه» هر کسی که خود را شناخت، آفریدگار خود را نیز می‌شناسد.

همان‌طور که در قبل نیز اشاره کردیم، خداوند متعال هدف از بعثت پیامبران را، دعوت مردم به سوی توحید و یکتاپرستی ذکر می‌نماید. یعنی پیامبران وظیفه دارند که این بشر راه گم کرده را به سوی آفریدگار راهنمایی کنند و آنان را از شرک و بت‌پرستی نجات بخشند.

پیامبران آمدند تا بشر را به سوی فطرت اولیه‌اش که همان خداشناسی بود، باز گردانند و نعمتهائی که خداوند به بشر عرضه کرده است، برایشان گوشزد نمایند تا به خود آیند، آنها آمده‌اند تا عقل‌هائی را که در زیر خواسته‌‌‌‌‌های پست‌ حیوانی دفن شده است ببرون بیاورند، آیات خداوندی را ببینند و دریابند که از کجا آمده‌اند و به کجا می‌خواهند بروند، به انسان تفهیم نمایند که مسوولیتش چیست؟

آنها آمده‌اند که به انسان بگویند: ای خلیفه و جانشین خداوند، تو خیلی عظمت داری، چرا از خود بیگانه شده‌ای؟ به خود آی تا به مقام والا برسی، همه بندها را از خویش برهانید و به سوی کمال، تعالی و ابدیت پرکشید و بگویید: «لا اله الا ‌الله تفلحوا» نیست پروردگاری جز خدای یکتا تا رستگار شوید. این معنی بعثت است، این پیام رسولان است.

اثر : استاد جعفر حاجی کریم نظری

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
جستجو
logo-samandehi